هرآنچه شما به عنوان دین یا وام به دیگران واگذار نموده و اکنون قصد بازپس گیری آن را داشته باشید، در زمره مطالبات شما قرار می گیرد. وصول مطالبات در واقع همان تسویه حساب بستانکار با بدهکار است. این دین می تواند به صورت پول نقد، چک مدت دار، کالای امانی و … باشد. اما مشکل در صورتی به وجود می آید که فرد مدیون، قصد پس دادن پول شما را نداشته باشد. در این صورت شما می توانید با کمک وکیل خبره به وصول مطالبات خود بپردازید.

مزیت اسناد تجاری نسبت به اسناد عادی

وصول وجه مطالبه شده در اسناد تجاری از جمله مسائل پیچیده ای است که با کمک وکیل وصول مطالبات می توان به تسهیل آن کمک نمود. از جمله مزایی اسناد تجاری نسبت به اسناد عادی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • اسناد تجاری نظیر سفته، برات یا چک، از لحاظ آنکه امضا و ظهرنویسی می شوند، مسئولیت تضامنی دارند. به این صورت این امضا یا نوشته توسط هر یک از افراد صادر کننده سند، ضامن سند، قبول کننده سند و … ضمانتی برای پرداخت مبلغ مندرج در آن سند محسوب می شود.
  • دعاوی اسناد تجاری با سرعت بیشتری رسیدگی می شوند.
  • جهت مطالبه وجه اسناد تجاری همزمان با ارائه دادخواست به دادگاه، می تواند از دادگاه تقاضای تأمین نیز نمود.
  • تعهداتی که از اسناد تجاری منتج می شوند، از تعهداتی که به صورت بدوی در سند تجاری صادر شده است، مستقل است.

انواع اسناد تجاری

اغلب سفته و چک را به عنوان پرکاربردترین و معروفترین اسناد تجاری مورد مبادله می شناسیم که حتی ممکن است در دنیای غیر تجارتی نیز مورد استفاده قرار گیرند اما باز هم تابع قانون تجارت می باشند. اما اسناد تجارتی انواع دیگری نیز دارد. از جمله آن می توان به اوراق بهادار، انواع قبض انبار، اوراق قرضه، برگه سهام، بارنامه، اسناد در وجه حامل، اسناد اعتباری و … اشاره نمود.

در ایران اسناد تجاری اغلب به اسنادی اطلاق می شوند که ویژگی های عمده برات را داشته باشند. برات، چک و سفته را می توان به عنوان اسناد براتی نیز نام برد و همگی قابلیت ظهرنویسی دارند. همچنین در اسناد براتی، ارزش سند معادل پول رایج مملکت بر روی سند درج شده است.

تعهدات اسناد براتی

تعهدات ناشی از اسناد براتی با تعهدات حاصل از معامله انجام شده تفاوت دارند. بنابراین متعهد این اسناد، نمی تواند از تعهد خود مبنی بر پرداخت وجه چک، سفته و … سر باز زند. از این رو می توان گفت این اسناد در حکم پول نقد می باشند. در قانون تجارت ایران، پرداخت توسط پول نقد سبب برائت از ذمه می شود اما پرداخت از طریق اسناد براتی نظیر چک و سفته به این صورت نیست. ذمه در این بحث بدین معنی است که در صورت پرداخت وجه توسط پول نقد، به مجرد پرداخت مبلغ، تمامی تعهدات معامله از خریدار ساقط می شود. اما در صورتی که خرید توسط چک یا سفته انجام شود، مادامی که وجه معادل این سند توسط فروشنده دریافت نشود، خریدار متعهد معامله انجام شده خواهد بود.

افراد دارنده اسناد براتی این اختیار را دارند که برای وصول مطالبات ناشی از سند خود، همزمان با ارائه دادخواست و بدون پرداخت درصدی از خواسته تحت عنوان خسارت احتمالی خوانده، تقاضای صدور حکم قرار تأمین خواسته را نیز ارائه دهند. از آنجاییکه طبق ماده ۲ قانون چک، سند چک جزو اسناد لازم الاجرا است، برای وصول مطالبات از طریق چک علاوه بر مراجع قضایی و دادگستری می توان به ادارات ثبت نیز مراجعه نمود.

وکیل وصول مطالبات

تمامی وکلای دارای تأییدیه کانون وکلای دادگستری می توانند برای انجام مشاوره و قبول وکالت امور وصول مطالبات داوطلب شوند. اما یک وکیل خوب در زمینه وصول مطالبات، پرونده های بیشتری  را در این زمینه با موفقیت به پایان رسانده است.

یک وکیل خوب و باتجربه، بدون شک تجربه بسیاری در احقاق حقوق صاحبان پرونده های متعددی با موضوعیت مطالبه وجه چک، مطالبه نفقه، مطالبه خسارات قراردادی، مطالبه دیه و … دارد. برای یک وکیل خبره وصول مطالبات، یک پرونده جدید، میدانی برای به کارگیری تجربیات پیشین به حساب می آید.

چه کسانی صلاحیت وصول مطالبات را دارند؟

همانطور که می دانید در حال حاضر در کشور، بازپس گیری مطالبات معوقه از دو طریق رسمی و غیر رسمی انجام می پذیرد.

شیوه رسمی در واقع همان مراجعه به وکیل و طی مراحل قانونی و حقوقی است. در مقابل شیوه غیر رسمی برای مطالبه دیون وجود دارد که افراد بدون تخصص و علم حقوقی، اقدام به تهدید و ارعاب مدیون می نمایند. این شیوه که در کشور به اصطلاحشرخری معروف است متضمن ریسک بالایی است. به صورتی که فرد بستانکار، بدون آگاهی از نتیجه دعوی، هزینه و زمان زیادی را صرف می کند و در نهایت احتمال شکست پروژه و در موارد جبران ناپذیری حتی از بین رفتن یکی از طرفین دعوی وجود دارد.